Často kladené dotazy

Jaké smlouvy se uzavírají s realitní kanceláří?

Prodávající uzavírá zprostředkovatelskou smlouvu s realitní kanceláří, která přesně definuje podmínky obchodu. Realitní kancelář se smluvně zavazuje k prodeji Vaší nemovitosti za předem dohodnutých a ve smlouvě zakotvených podmínek. Podepsanou zprostředkovatelskou smlouvou se realitní kancelář prokazuje zájemcům na důkaz toho, že je oprávněna Vaši nemovitost nabízet. Zmocňuje ji k podpisu rezervační smlouvy s budoucím kupujícím, který může bez obav skládat rezervační zálohu a Vaši nemovitost bezpečně a rychle zakoupit.

Jaké daně budu platit u prodeje nemovitosti?

Pokud koupíte jakoukoliv nemovitost v osobním vlastnictví, jste povinnen ze zákona uhradit 4% daň z nabytí nemovitosti, která vychází z ceny kupní a není její součástí. U převodů družstevních bytů se daň z nabytí nemovitosti nehradí. Poplatníkem daně je dle NOZ vždy kupující.

Pokud prodáte jakoukoliv nemovitost v osobním vlastnictví se ziskem a jste vlastníkem kratší dobu než 5 let nebo máte trvalé bydliště na adrese nemovitosti kratší dobu než 2 roky, jste povinnen ze zákona uhradit daň z příjmu fyzických či právnických osob. Existují však zákonem stanovené vyjímky, kdy jste od daně osvobozen. Pro bližší informace kontaktujte svého osobního makléře.


Kde budou uloženy peníze při prodeji mé nemovitosti?

Naše realitní kancelář zajišťuje úschovu kupních cen u pojištěného advokáta, člena České advokátní komory. Dlouhodobě pracujeme s advokátní kanceláří Máchal&Bobek. V případě zájmu zajistíme I notářskou úschovu.

Kolik kupujících se dozví, že prodávám nemovitost?

Realitní kancelář JeliboByt Vaši nemovitost profesionálně prezentuje na významných realitních serverech, tak i klientům v databázích vlastních i ostatních realitních kanceláří. Dokonale tak pokrýváme celý realitní trh, Vaši nemovitost prodáme rychle a výhodně.

Jak prodám byt s exekucí?

Váš osobní realitní makléř převezme komunikaci s exekutorem a věřiteli, případné vyplacení zástavy provedeme z vlastních zdrojů.

Jak prodám byt s nesplacenou hypotékou?

Váš osobní realitní makléř převezme komunikaci s Vaší bankou a nastaví prodej v návaznosti na nastavení Vašeho úvěru. Nesplacená hypotéka není při prodeji překážkou, úvěr lze refinancovat.

Kdy dostanu peníze za prodej nemovitosti?

U prodejů nemovitostí v osobním vlastnictví je z pravidla lhůta pro uvolnění peněz z advokátní úschovy limitována zápisem vlastnického práva na katastru nemovitostí, které je ze zákona do 30 dnů, výjimečně v komplikovaných případech je až 60 dnů. U prodejů družstevních bytů je zpravidla lhůta pro uvolnění peněz z advokátní úschovy v řádech dnů v návaznosti na převod členství v bytovém družstvu na nového nabyvatele. Členství v bytovém družstvu většinou přechází okamžikem podání dohody o převodu členských práv a povinností na bytové družstvo.

Jak rychle dokážu prodat byt nebo dům?

Obvyklá doba prodeje námi nabízených nemovitostí v současné době trvá okolo jednoho až dvou měsíců u bytů, u rodinných domů a rekreačních objektů většího rozsahu okolo pěti měsíců. Doba prodeje je podmíněna reálnou cenou nemovitosti.

Jak se stanoví tržní cena nemovitosti?

Cenu nemovitostí určujeme na základě již zrealizovaných prodejů v dané lokalitě, znalosti trhu a to především porovnáním s konkurenčními nabídkami. Po prohlídce a zjištění údajů o nemovitosti pro Vás vypracujeme přesný odhad ceny. Každá nemovitost se prodá pouze za cenu odvislou od skutečné hodnoty na trhu. Za tuto cenu se najde skutečný kupující v řádech jednotlivých dnů.

Budu platit odměnu realitní kanceláři i v případě, že se nemovitost neprodá?

Provize je vždy splatná za předpokladu úspěšné realizace obchodního případu, v opačném případě si neúčtujeme nic.

Jaká bude odměna realitní kanceláře?

Provize realitní kanceláře je závislá na rozsahu poskytovaných služeb, náročnosti právních úkonů a délce trvání samotného obchodního případu. Posuzuje se vždy individuálně a je věcí dohody zúčastněných stran. Provize je stanovena v obvyklém intervalu mezi 3 až 5% v závislosti na výši kupní ceny nemovitosti. Obecně platí, že čím je vyšší cena nemovitosti, tím nižší je procentuální provize realitní kanceláře. Provize naší realitní kanceláře vždy obsahuje kompletní poplatky spojené s celým obchodním případem (právní služby, ověřování listin, kolky a poplatky spojené s podáním na katastrální úřad, náklady inzerce). V případě pronájmu nemovitosti se provize realitní kanceláře rovná jednomu měsíčnímu nájmu.

Co znamená osobní realitní makléř?

Realitní kancelář JeliboByt si váží svých klientů a nikdy je nepřepojuje na stroj například do hlasového automatu či k makléři, který by detailně neznal jejich potřeby, proto se o komunikaci s Vámi stará jedna kontaktní osoba, která Vám je k dispozici pro všechny Vaše požadavky. Již od počátku spolupráce získáváte Vašeho osobního realitního makléře, který se Vám bude po celou dobu aktivně věnovat.

Co všechno pro mě zajistí Vaše realitní kancelář?

Váš osobní realitní makléř se postará o všechny detaily od precizního zpracování popisu nemovitosti, nafocení, zařazení nemovitosti do nabídky, přes realizaci vlastního prodeje či pronájmu, až po předání nemovitosti. Individuální přístup, spolehlivost, jasné a otevřené jednání, kvalitní komunikace, přesnost, transparentnost a flexibilita je nám vlastní. Díky rozsáhlým zkušenostem, dokonalé znalosti trhu, kvalitnímu zázemí, kontaktům a dodržování etických pravidel, je spolupráce s kanceláří JeliboByt seriózním vztahem dvou partnerů.